IMG 20240629 195638 HDR

 

Turledere: Yvonne og Benny. Andre: Søren, Lene G, Anne Sofie, Mette og Maria

17 km lørdag og 18 km søndag

Regn og sol på skift
Bølgetur på Kalø vig
Trangia, ruin

6 friske kajakroere mødtes ved klubben kl 8.30 og undrede sig lidt over at formanden først ankom 8.50, svaret viste sig at ligge i et par ørepropper. Afsted kom vi nu til meget tæt på planlagt tid. 2 timers kørsel sluttede ind gennem Århus by og snart var kajakkerne fulde af "pikpak" til turen. Der blev fyldt på depoterne med rundstykker og kaffe. Der blev opvarmet med forskellige balanceøvelser.
Selve roningen startede i noget høje bølger henforbi lystbådehavnen og de første 6 km gav god træning af balance og teknik, men vinden i ryggen gav god fremdrift. 1. pause blev med madpakker på en skøn sandstrand med borde og bænke. Henimod 2. pause krydsede vi langs med Havskov til Løgten Bugt, her kom lidt mere ro på vandet og solen varmede godt igennem til alles store glæde. Under 2. pause fik vi øje på Kalø slotsruin og kunne ro efter den i krydset over Løgten Bugt. På det sidste stykke fik Mette øje på en bold som vi reddede. Lejrpladsen var populær og en del både børn og voksne fiskede og et par børn spurgte nysgerrige ind til vores tur. Der blev slået lejr og Yvonnes datter og svigersøn kom på besøg og der var tid til en badetur. Aftensmaden holdt klubbens venlige, høje, kulinariske niveau Coq au vin blanc med risottoris, grøn salat og 2 slags flutes til dessert var der hjemmebagt jordbærtærte med kransekagebund og mascarponecreme, alt serveret med udsigt til Kalø vig og Kalø slotsruin. Da det danske mål blev dømt ugyldigt grundet offside gik vi i seng i teltene. Søndagen startede i samme kulinariske niveau denne gang Bannoc brød bagt på friskmalet ølandshvede og trangiapande efter en pakning af lejren var planen afgang kl 10, så det var ikke uden stolthed vi satte i kajakkerne kl. 9.34. Den første pause blev efter ca. 0,5 km fordi vi ville se ruinen. Der viste sig at være lidt mere gang inden vi nåede op, men udsigten var fin. Videre rundt i vigen lavede vi et kryds på ca 5 km inden pause med gode muffins med rabarber og hvid chokolade og sandelig om ikke vi fandt en bold mere inden vi roede videre i let regnvejr til frokostspot, hvor der var rugbrød, agårker, kirsebær og tomater (tak Kaj), samt nye kartofler, dåsefisk og spegepølse. Turens sidste stykke blev igen i bølger, denne gang skråt bagfra, men alle klarede det i fin stil. På land var der igen mulighed for en kort badetur inden kajakkene blev tømt og vi købte is og satte bilerne mod Fyn.
Tak for en god tur
Maria

oldlogo

Seneste ture 2024

Mandag d. 15-7 TåsingeMandag d. 15-7 Tåsinge

Deltagere: Bent, Birgitte, Erik, John, Kaj, Toni, Vagn og Mogens
Turleder: Bent
Regn da jeg vågnede [ ... ]

Flere artikler