image003

 Turledere: Erik Breum og Yvonne.

Øvrige Søren.  Lene G. J. Bent. Maria. Begitte. Thomas. Helle H. Jess. Tonni. Lone og Ricky

Lørdag: 25 km, søndag: 15 km. Vi mødtes fredag kl. 16 og fik læsset traileren med 12 kajakker (nr. 13 ankom lørdag) og tasker, telte og Yvonnes hjemmelavede chilli con kylling (mums). Herefter satte Erik, Thomas, Lene, Lone, Ricky, Tony, Yvonne og jeg afsted mod øst og ankom sidst på eftermiddagen til Amager Ro og Kajakklub, hvor vi blev mødt af Søren, der var taget afsted i forvejen. Fredag aften gik med etablering af lejr, fællesspisning og hygge med Yvonnes æblekage, der var mindst lige så lækker som hovedretten - i solnedgangen blev vi “beriget” med lidt selskab af myg, men vi mødte også flere af de venlige roere, der husede os - en enkelt tog taknemmelig imod en portion af Yvonnes dejlige mad. Pakkelisten havde lagt op til at medbringe banjo, men det så vi nu ikke noget til. Til sidst gik vi til ro nogle i telt, nogle i træningsrum og nogle under forskellige halvtag, vi fandt. Lørdag morgen var der morgenbadning inden morgenmaden og så kom Bent, Jes og Birgitte med den sidste kajak og efter en portion æblekage og en kop kaffe satte vi kajakkerne i vandet og roede nordøst på, hvor vi nær var blevet uvenner med en havnebus lige efter start. Vi roede til Amalienborg og Langelinie. På vejen stødte vi på en kajak café, men da de havde noget kø og ikke oplagt mulighed for at lægge 12 kajakker til bro roede vi videre til den gamle havfrue, hvor Erik lavede et flot rul foran nogle meget uimponerede turister, der havde travlt med at fotografere statuen - det nåede vi nu også og den lignede sig selv. Senere nåede vi den alternative havfrue, hvor vi blev enige om at den nok er mere speciel, end den er køn og ind igennem de hyggelige kanaler til Trekroner Fort, hvor vi lagde til og riggede op til at spiste frokost. Havnefogeden var ikke helt tilfreds med vores “parkering”, så vi måtte lige flytte dem. Efter velfortjent frokost gik vi på opdagelse på fortet inden vi mødtes med Ninna, en roer Erik kender og som er lokalt kendt i København, så hun guidede mens vi roede tilbage, hvor vi krydsede forbi kongeskibet og Tømmergraven, Holmen, Christiania Beach, hvor vi fik Lenes lækre rabarberkage med havregrynsguf på toppen, Operahuset, Christianshavns Kanal, Christiansborg rundt, Kalvebod Brygge. Vandet var anderledes, end hvad vi typisk er vandt til - travlt med stort set alt, hvad der kan bevæge sig eller ligge på vand vi fik fx set nogle ret festligt udseende tømmerflåder og en “hydrobike”, der bedst kan beskrives som en tømmerflåde med en træningscykel på toppen samt turistbådende med teksten “memories for life”, kajakker, scollere, motorbåde, sup-boards, svømmere, husbåde osv. Den megen trafik gav ind imellem noget specielle bølgeforløb, men vi var dygtige folk afsted og alle klarede bølgerne fint. Omkring kl. 17 nåede vi tilbage til klubben, hvor der var badetur og vi fik snakket lidt med klubbens roere, en enkelt lod mig prøve et sup-board og det var meget skægt. Kl. 18:30 var vi klar til at gå mod “Bryggens spisehus”, hvor der var lidt forviklinger i bordbestillingen, men til sidst lykkedes det os at få bord til alle udenfor i den smukke aftensol/solnedgang, hvor vi spiste. På tilbagevejen fandt vi en legeplads, som jo skulle prøves. Efter dagens tur på 25 km plus gang tur på 2*20 minutter var aftenhyggen lidt kortere, men stadig hyggelig. Der kom et par telte mere på plænen, men ellers var sovearrangementet som sidste nat. Søndag startede som lørdagen med et morgenbad og morgenmad, men kun en ekstra stødte til, Helle, som roede med på turen. Vejret var lige så skønt som fredag og lørdag. Vi fik startet med lidt “kanalroning”, gennem små kanaler mod syd, hvor folk bor tæt og udnytter vandet, så der ligger som alle andre steder mange skibe og kajakker samt mange, der badede. Vi nåede til Nokken, hvor vi fik formidagskaffe og kage og mødte de lokale klubber der, vi besteg Nokken og nød udsigten, videre til, Frederiksholmsløbet, Teglholmen, Sluseholmen, Sjælladsbroen, Sydhavnstippen inden vi spiste Frokost i Valbyparken, hvor vi lagde til ved stranden og nogle gik en tur som dog ikke bød på lamaer (de var stukket af de ba-lamaer), mens andre tog en badetur - på vejen mødte vi slusen, som vi roede fint igennem begge veje og pludseligt var
vi tilbage i klubben, hvor vi pakkede sammen og så kørte vi. Omkring kl. 17:30 mødtes vi ved vores klub, hvor vi læssede af og de sidste 5 spiste rester fra fredagens mad inden vi gik hvert til sit trætte, men med “memories for life”.
Maria

 

oldlogo

Seneste ture 2023

Torsdag d. 28-9 KanalenTorsdag d. 28-9 Kanalen

Tueleder Erik R.
Anna Maria .Anne Sofie. Anette. Begitte. Dorthe ?. Hong. Jacob. Kaj. Karen Margre [ ... ]

Flere artikler