IMGP1676 600 x 450

Turleder: Anders. Deltagere: Sjak, Erik, Jørgen Roy, Erik B, Lars Christian, Henrik, Dan, Diana, Tim, Kaj, Bent, Carsten, Villy, Peter, Kenneth, Helle

Så blev årets første onsdags-begyndertur skudt af, med ikke mindre en 17 deltagere (dog med mange ikke begyndere). Destinationen gik til Sydstranden, hvor der var lidt læ, -der blæste nemlig en god vind. Turen gik ud til de grønne huse, hvor vi gik i land for pause. Kalorierne blev indtaget ude på stenene, hvor lidt solstråler stadig nåede ned.

Turen tilbage krævede lidt flere kræfter, men alle nåede tilbage uden uforudset vandgang. Til gengæld sluttede klubbens ”stor-rullere” af med lidt rulletræning, og blev alligevel våde. Som vanligt blev der sluttet af med en dukkert. Det tog dog ikke lang tid at tælle vandhundene, badeholdet bestod nemlig kun af 1 deltager!

Tak for en god aften

Helle

Seneste ture 2021

Mandag d. 20-9 LyøMandag d. 20-9 Lyø

Turleder. Bent Øvrige: Mogens. Tonni og Kaj Så blev det mandag og som næsten altid om mandage [ ... ]

Flere artikler

Ture 2020

Onsdag d. 30-12 VigelsøOnsdag d. 30-12 Vigelsø

Turleder: Sjak
Øvrige deltagere: Mogens. Tonni. Van. Hong. Peter. Bjarne og kaj
Årets sidste kajak [ ... ]

Flere artikler

Ture 2014