kajaj18 2013-04-10

18. kajakaften: - var faktisk en lørdag formiddag, og dem har der været et par stykker af. Kajakbygningskurset i Odense Havkajakklub er i høj grad drevet af entusiasme og frivillig arbejdskraft fra flere af klubbens medlemmer, og således også nogle ekstra bygningsweekender, hvor instruktøren frivilligt stiller op. Nu behøves man ikke, at have SÅ ondt af ham, for jeg tror faktisk ikke, at han kan la' vær.'
Denne gang havde jeg flere opsamlingsopgaver. Først skulle jeg have mandehullet gjort færdig. Den bændel der blev syet på i toppen under første syning, blev nu bukket ned, så den dækker lærredsenderne (som selvfølgelig også klippes ned), og så er det bare at gentage syningen i de samme huller. Selvfølgelig under iagttaghelse af, at nu er det ydersiden som kan ses, så stingene må gerne blive så lige og pæne som muligt. Ikke alle sting blev godt nok ikke helt lige, men pyt...man må vel også godt kunne se, at det er en håndlavet kajak.
Med mandehullet rigtigt på plads og lærredet trukket på, blev det også tid til at prøve kajakken i den endelige form. Og det var faktisk lidt spændende, idet jeg (utilsigtet) havde valgt et lidt kortere mandehul. Det gik dog godt, jeg kom i kajakken uden det helt store besvær, og der var også rimmelig plads til mine fødder og god kontakt til knæstøtten. Det sidste har betydning for balance og manøvredygtighed. Det bliver spændende, at finde ud af om komforten rækker til "rigtige" roture.
Der blev desuden tid til de "magiske" strygninger, som kajakbyggerne spøjst kalder det. Under påsætningen af lærredet kan det ikke undgås, at lærredet nogle steder "vulker" lidt. De steder kan man – ved at gnide lærredet blødt med vand – rette ud, idet lærredet trækker sig en smule ekstra sammen, første gang det gøres vådt. Processen kan kun udføres en gang, men det lykkes også godt med min kajak - se blot bunden fra indersiden (gennem mandehullet) på billedet øverst t.v. og den "bestrøgne" glatte yderside t.h.
Næste gang skal kajakken "coates" med epoxy, så den får en stærkere yderskal, ligesom jeg håber, at et nyt borværktøj kan få mit Peacock Pagaj projekt tiilbage på sporet – følg med.